Pod ochranou Strážovských vrchov si v útulnej Vrchteplej nažíva len 246 obyvateľov. Napriek tomu žijú bohatým kultúrnym životom a majú čo ponúknuť aj turistom. Len 15 km od Považskej Bystrice a 25 km od Bytče si obec každý rok pripomína udalosti Slovenského národného povstania pri pomníku, venovanom padlým partizánom. Cestou k nemu sa môže každý návštevník vrátiť v čase a navštíviť Pamätnú izbu SNP. Zaujímavosťou je, že izba sa nachádza priamo v budove niekdajšej základnej školy, ktorá navyše v minulosti slúžila – a dodnes stále slúži – ešte aj ako kaplnka. Vrchteplá je malá horská obec, popretkávaná množstvom turistických trás a cyklotrás – križuje ju dokonca jedna z najkrajších cyklotrás v regióne Považia. Krátka prechádzka z nej vedie do jedného z najužších kaňonov v Európe – do Manínskej tiesňavy – a tiež do blízkej Kostoleckej tiesňavy. Koncom leta je Vrchteplá najideálnejším miestom pre pozorovanie meteoritického roja Perzeidy. Už od roku 1977 ho práve sem prichádzajú sledovať aj astronómovia. Čo môže byť po celodennej turistike krajšie než nočná romantika pod holým letným nebom?

 

Kontakt:

Obecný úrad

Vrchteplá 15

017 05 Považská Teplá

Ladislav Kolek, starosta

Mobil: +421 948 200 033

e-mail: ladislav.kolek@vrchtepla.sk

 

Turistika

 

Vrchteplá je frekventovanou križovatkou turistických trás od Kľaku v Malej Fatre cez podmaňujúcu Manínsku tiesňavu až po najrozsiahlejšie skalné mesto na Slovensku v podobe Súľovských skál.

Príjemnú šestnásťkilometrovú trasu z Považskej Teplej až do Súľova zvládnu pravidelní i príležitostní turisti za jeden deň. Vedie cez prírodné perly Horného Považia: národnú prírodnú rezerváciu Manínska tiesňava, ktorej kaňon je jedným z najužších kaňonov v strednej Európe, a prírodnú rezerváciu Kostolecká tiesňava s najväčším skalným previsom na Slovensku. Obe tiesňavy sú priam rajom pre horolezcov a skalolezcov.

V Manínskej tiesňave ohúria zvedavcov divoké skalné útvary, strmé svahy, vzácna flóra či rozmanitá fauna. Turistiku završuje výhľad zo Súľovského hradu alebo návšteva jaskyne Šarkania diera v úchvatných Súľovských skalách.

Na túre si môžete dopriať kultúrnu prestávku v blízkej obci Kostolec, v ktorej ako učiteľ pôsobil známy slovenský spisovateľ Peter Jilemnický. Jeho pôsobenie pripomína pamätná tabuľa pred budovou bývalej školy, od ktorej je prekrásny pohľad na bralo Skala so skalnými vežami nazývanými Bosmany.

 

 

Cykloturistika

Svojím nenáročným, ale na prírodné skvosty bohatým územím láka Vrchteplá aj mnohých cyklistov.

Ak v Prečíne, na križovatke s Rajeckou cyklomagistrálou, vyrazíte modrou trasou do Mikšovej, na osemnástich kilometroch prekonáte malý hrebienok so zjazdom do Vrchteplej, prefičíte popod bralá Bosmany v Kostelci a na hrebeni Hoľazne, presne na hranici obcí Vrchteplá a Plevník-Drienové, si z Havranej skaly doprajete čarokrásny výhľad na Veľký a Malý Manín, Javorníky, Mikšovskú priehradu či na Bytču a jej okolie. Do cieľa dorazíte osviežujúcou jazdou

 

Bežecké lyžovanie

V zimnom období poteší Vrchteplá najmä bežkárov. Obcou totiž prechádza niekoľko neoficiálnych bežeckých tratí.

Obľúbená je napríklad 35 km dlhá trasa z Považskej Teplej do Súľova – Hradnej. Pretína architektúru malebných obcí hornopovažského regiónu a fotografom ponúka nielen nádherné obrazy zasneženej Manínskej a Kostolockej tiesňavy, Súľovských skál a skaliska Bosmany, ale aj nezabudnuteľné pohľady na Považský hrad a kaštieľ Burg.

Podobne sa aj na o trochu kratšej bežeckej trase z Bodinej do Považskej Bystrice môžu lyžiari kochať úchvatnými prírodnými pamiatkami. Aktívnejší určite hravo zdolajú napríklad aj Roháčske sedlo.

Lyžovanie

V obci Vrchtepla sa nachádza lyžiarsky vlek, ktorý ale pre nedostatok financií je mimo prevádzky. V prípade podpory kontaktujte starostu obce.

 

Pre turistov a návštevníkov našej obce a jeho okolia ponúkame nasledovné ubytovacie, reštauračné a stravovacie zariadenia:

PENZIÓN Manín

www.penzionmanin.sk

Poskytované služby- Ubytovanie, wellness, bazén s vírivkou, stravovanie v miestnej reštaurácii

Kontakt – +421 42 429 90 31

 

Pohostinstvo  Oľga Varhaníková

Kontakt – +421 42 4398 068

Poskytované služby- pohostinstvo, príjemné posedenie na terase

 

BAR 101

Kontakt: +421 910 986 177

Poskytované služby – pohostinstvo, príjemné posedenie na terase